PRICE GUIDE · UPDATED 2026

    Chana Sattu Price in India 2026: Honest Rate Card

    Chana sattu prices online range from ₹150/kg (Amazon bulk) to ₹600/kg (premium stone-ground). The truth: cheap sattu is usually roasted with husk left in, or mixed with besan. Here's what genuine, traditionally stone-ground Chana Sattu actually costs in 2026.

    Order 500g Pure Chana Sattu — ₹249
    RootWell Chana Sattu (500g)
    ₹249
    Per-kg equivalent
    ₹498/kg
    Suspiciously cheap
    Under ₹200/kg (usually besan-mix)
    Free shipping
    Orders above ₹1,499

    TL;DR — The 30-Second Version

    • ▸Pure stone-ground chana sattu costs ₹400–600 per kg in 2026.
    • ▸Anything under ₹200/kg is either roasted chickpea flour, besan-mixed, or has husk left in.
    • ▸Real Bihari sattu is made from Desi Kala Chana (black chickpea), not the yellow Kabuli variety.
    • ▸RootWell Pure Chana Sattu: ₹249 for 500g (₹498/kg) — direct from Bihar, no middlemen.

    Chana Sattu Price List 2026 — Pack Sizes Compared

    Sattu pricing varies wildly because grading, chickpea variety, and grinding method are invisible to the buyer. Here's what pure Desi Kala Chana sattu actually costs in 2026:

    Swipe to see more
    Pack SizeMarket RangeRootWell PricePer-kg Rate
    500g₹180 – ₹350₹249₹498 / kg
    1kg₹350 – ₹600₹449₹449 / kg
    2kg₹600 – ₹1,100₹849₹424 / kg

    Bulk packs cost less per kg because packaging & shipping cost is spread over more weight. For a 2-person household, 1kg lasts ~3 weeks of daily sattu drink.

    Why Cheap Sattu Costs ₹150/kg (And Why You Should Avoid It)

    When you see sattu at ₹120-180/kg on Amazon or Flipkart, here's what's actually happening:

    • Husk not removed before grinding — gives bitter taste and causes gas
    • Mixed with cheap besan (yellow gram flour) — sattu loses its high-protein profile
    • Roasted in industrial ovens, not slow sand-roasted — destroys flavour and nutrients
    • Often 6+ months old by the time it reaches you — rancid taste
    • Made from Kabuli chana (yellow), not Desi Kala chana — different nutritional profile

    Real Bihari sattu is slow sand-roasted, hand-winnowed to remove husk, then stone-ground cold (chakki). This labour is why genuine sattu can't cost less than ~₹400/kg honestly.

    Sattu Price vs Whey Protein — The Real Math

    A 30g serving of RootWell Sattu gives ~6.5g protein, costs ₹15. A 30g scoop of decent whey gives ~24g protein, costs ₹40-60. Per gram of protein, sattu is ~2.3x cheaper. Plus you get iron, fibre, no dairy load, and Indian-gut-friendly digestion.

    Full comparison: see /sattu-vs-whey-protein

    Ready to try authentic Mithila quality?

    Direct from Bihar farmers. Hand-graded. Pan-India delivery in 3–5 days.

    Order 500g Pure Chana Sattu — ₹249

    Frequently Asked Questions

    What is the price of 1kg chana sattu?

    Pure stone-ground chana sattu costs ₹400–600 per kg in 2026. RootWell 1kg pack is ₹449. Anything under ₹200/kg is usually adulterated.

    Is sattu cheaper than protein powder?

    Yes — per gram of protein, sattu costs ₹2.30 vs whey ₹5+. For everyday Indian nutrition, sattu is the honest value choice.

    What is the price of RootWell sattu 500g?

    ₹249 for Pure Chana Sattu (500g). Free shipping on orders above ₹1,499.

    Why is some sattu so cheap on Amazon?

    Cheap sattu (under ₹200/kg) is usually mixed with besan, has husk left in, or is industrially roasted old stock. Real Bihari sattu can't be made that cheap.

    Does RootWell offer COD for sattu?

    Yes — Cash on Delivery is available across most pincodes in India. Order via WhatsApp +91 9508085507.